Biriz Kuruyemiş; ticaret hayatına 1974 yılında Denizli’nin Serinhisar ilçesinde, Mustafa Çolak’ın kurduğu işletmede çiğ nohut satışı ve çiğ nohuttan sarı leblebi imalatı yaparak başlamıştır. Ailenin ikinci kuşak temsilcilerinden Hamza Çolak, 2007 yılında yine Denizli’nin Serinhisar ilçesinde Biriz Kuruyemiş’in limited şirket olarak kuruluşunu gerçekleştirmiştir. 2010 yılında ise Denizli’nin Merkezefendi ilçesinde 3.500 m2lik alana kurulan fabrikada, yıllık 20.000 ton kapasiteli leblebi üretimi ve satışı ile markanın faaliyetlerine hız verilmiştir.

2013 yılında Denizli’nin Çal ilçesinde kapasite artırımı yapmak adına 7.000 m2 alan üzerine 15.000 ton/yıl kapasitesi olan ay çekirdeği eleme ve paketleme tesisi kurulmuştur. Teknolojinin son imkânları kullanılarak donatılan bu tesiste; hijyenik ve sağlıklı koşullarda, uluslararası gıda yönetmeliklerine uygun olarak her türlü test, analiz ve kontrol uygulanmaktadır.

Biriz Kuruyemiş, çiftçiden aldığı en taze ürünleri kusursuz bir şekilde işleyerek tüketime hazır hâle getirir ve müşterilerine sunar.

Ürünlerin %90’ı Balkanlar, Avrupa, Rusya Federasyonu, Kuzey Afrika ve Asya ülkelerine ihraç edilmektedir.